REKUPERACJA CZYLI WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Venty-System nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Venty-System

REKUPERACJA CZYLI WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA

2017-03-02

Czyste i komfortowe powietrze

Dzisiejsze budownictwo dąży do coraz to nowocześniejszych rozwiązań technicznych, takich jak np.: ocieplenie budynku, ogrzewanie, oszczędność ciepła. Wiele tych aspektów przemawia za tym, iż musimy podążać za nieustannie uciekającą technologią, dlatego nowoczesne systemy rozwiązań w naszym domu stają się pewnego rodzaju już standardem.

Zdjęcie nr 1

Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy ktoś rzucił hasło „rekuperacja w domu”, to na 100 osób zapytanych 1 osoba mogła cokolwiek nam powiedzieć. Dzisiaj na 100 zapytanych co 3. jest nam w stanie powiedzieć, co to jest rekuperacja. Widzimy więc, jak czasy się zmieniły i nasze podejście do nowinek technicznych. Dzisiaj co 2. dom nowo budowany posiada wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. Jest to nieodzowny element domu pasywnego i nie tylko. Jeśli chcemy mieć certyfikat energooszczędnego domu, to rekuperacja też jest obowiązkowa. Zalet, jakich możemy doświadczyć, mając rekuperację, jest bez liku i są bezcenne, nigdy też nie można przeliczać ich na zysk lub zwrot kosztów instalacji. Podnosimy nasz komfort życia, zdrowia i atrakcyjność naszego domu.

Zdjęcie nr 2

Zalety wentylacji mechanicznej:

 • czyste powietrze przez cały rok,
 • filtrowane powietrze bez zanieczyszczeń z zewnątrz,
 • wyciąg nieczystych zapachów z domu, np. z kuchni podczas gotowania,
 • komfort dla osób alergicznych i astmatycznych,
 • eliminacja kurzu, pyłu, roztoczy,
 • system rekuperacji wyciąga wilgoć z pomieszczeń, takich jak: łazienka, kuchnia, spiżarka piwnica,
 • w upalne dni system schładza nam cały dom.

Większość apartamentów i domów ma słabą wentylację. Ma to bezpośredni związek pomiędzy jakością powietrza a alergiami, które mają wpływ na naszą koncentrację i produktywność.

Zdjęcie nr 3

Koszty ogrzewania nieustannie nam rosną, dlatego też w poprzednich latach regulacje co do budynków podyktowały zmiany dotyczące zwiększenia szczelności budynków w celu zmniejszenia kosztów energii, ale to niestety doprowadziło do nadmiernej wilgoci wewnątrz budynków, a w konsekwencji do powstania pleśni. Dlatego coraz więcej zauważamy zainteresowania rekuperacją już w budynkach istniejących. Spowodowane to jest tym, iż wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa nam w 100%. I sytuację mamy taką, że pokazuje nam się wilgoć i pleśń na ścianach - w celu zlikwidowania takiego problemu na stałe montujemy rekuperację. Rozwiązanie takie powala nam na wyeliminowanie takiego problemu na stałe.

W rekuperacji ważne jest, aby dobrać właściwy przepływ powietrza. W wentylacji domu jednorodzinnego bardzo ważny jest kierunek, w jaki przepływa powietrze, oraz droga, jaką przepływa powietrze do momentu i miejsca, w którym jest nawiewane lub wywiewane.

Zdjęcie nr 5

Powietrze nawiewamy do pomieszczeń takich jak:

 • salon, pokój dzienny,
 • pokój dziecięcy,
 • sypialnia.

Powietrze usuwamy z pomieszczeń takich jak:

 • kuchnia,
 • garderoba,
 • łazienka,
 • korytarz.

Czerpnia i wyrzutnie

W instalacji wyciągowej przepływ powietrza wywołany jest w wyniku pracy wentylatora. W instalacji wentylacyjnej główny spadek ciśnienia powinien następować nie w przewodzie wentylacyjnym, lecz w elemencie regulacyjnym, takim jak przepustnica i kratki wentylacyjne zwane anemostatami. Musimy pamiętać, iż zastosowanie innych systemów nawiewano-wywiewnych bez regulacji nie pozwoli nam na dostateczne wyregulowanie systemu. System rekuperacji oprócz instalacji nawiewnej i wyciągowej ma jeszcze czerpnię i wyrzutnie. Wyrzutnia jest elementem służącym do wyrzucania nieczystego powietrza na zewnątrz budynku. Przy montażu wyrzutni musimy pamiętać, aby nie dostały się tam woda, deszcz. Wyrzutnie można montować na ścianie lub dachu budynku. Montując je, musimy zachować pewne odległości od innych budynków i okien, należy pamiętać też, że powietrze wyrzucane będzie miało nieprzyjemny zapach i może sąsiadom po prostu przeszkadzać

Czerpnia jest to zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz. Najlepszym miejscem jest strona północna domu i z dala od zanieczyszczeń, np. drogi, możemy umiejscowić ją na dachu lub ścianie budynku. Każdy, kto decyduje się na rekuperację, musi wiedzieć, że profesjonalne firmy, które zajmują się montażem, posiadają doświadczenie i gwarantują serwis, czyli opiekę nad całym systemem. Muszą też wykonać projekt indywidualny do potrzeb naszych i naszego domu. Dobrze dobrana firma i dobre materiały oraz urządzenia gwarantują nam zadowolenie, zdrowe i czyste powietrze w naszym domu przez cały czas.

Zdjęcie nr 4

Opracował:
Tomasz Furtak
Venty-System

Więcej poradników o wentylacji i rekuperacji